Ivana Váňová, MBA

senátorka za Novojičínsko, starostka Mořkova
Hero Image

Do konce roku budou známé výsledky podpory projektů ze Spravedlivé transformace

Operační program Spravedlivá transformace se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech, jako je ten náš. Cílem je podpořit projekty, které podpoří naší ekonomiku, přinesou nová pracovní místa a zároveň nebudou zatěžovat naše životní prostředí.

První projekt, který získal důležitou dotaci v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace, je projekt Černá kostka v Ostravě.

Dále jde o projekt LERCO, tedy Life & Environment Research Center Ostrava, bude sloužit jako vědeckovýzkumné středisko. Mezi schválenými projekty je i CEPIS, Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií, které by mělo vzniknout při Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné. Díky podpoře vznikne nová vysokoškolská vzdělávací infrastruktura se zaměřením na podnikání a ekonomii.

Záměr REFRESH (Centrum pro výzkum energetické a sociální změny) vytvoří v regionu desítky nových míst a zároveň reaguje na aktuální priority Evropské komise, například Zelená dohoda pro Evropu a Digital Europe.

Technologická a podnikatelská akademie (TPA) si klade za cíl zvýšit kvalitu vzdělávání, uplatnitelnosti a zaměstnanosti absolventů na trhu práce prostřednictvím inovačního systému vzdělávání s důrazem na neustálé zvyšování kvality přípravy žáků a studentů pro život a práci ve 21. století.

Posledním z doposud schválených projektů je POHO park, revitalizace areálu bývalého dolu Gabriela.

Dalšími projekty v Moravskoslezském kraji, které si už podaly žádost, jsou: Centrum veřejných energetiků, CirkArena, EDEN Karviná a TRAUTOM.
Obrázek č.1

Obrázek č.1

+