Ivana Váňová, MBA

senátorka za Novojičínsko, starostka Mořkova
Hero Image

Financování soudních sociálních pracovníků bude i nadále zajištěno

Soudní sociální pracovníci prokazují na soudech, jak jsou potřební. S koncem roku 2023 ovšem hrozí ukončení jejich financování. Podle mě by zrušení těchto pozic byla velká ztráta pro práci soudů. Vyzvala jsem proto ministerstvo k zajištění financí.

A těší mě, že ministr spravedlnosti na pokračování financování těchto pozic nakonec dokázal nalézt peníze. Ta zpráva z ministerstva mě právě zastihla, předal mi ji předseda vsetínského soudu Pavel Kotrady a jsem za ní moc ráda.

Financování soudních sociálních pracovníků má vypršet na konci tohoto roku. Musíme si ale uvědomit, že pomáhají u soudu v často složitých sporech s dětmi nebo lidmi s hendikepem a soudy si jejich práci pochvalují. Jsou schopni odborně promluvit a poradit nejzranitelnějším lidem.

Jejich financování bylo dosud zajištěno z Norských fondů. Podpora ovšem končí s rokem 2023. Podle analýzy ministerstva spravedlnosti bude potřeba najít skoro 30 milionů korun.

Není sporu o tom, že je to vhodná pozice. Spor byl o peníze na ni. Byla by podle mě velká škoda o tyto dobře vyškolené a kompetentní soudní sociální pracovníky přijít. Myslím, že všem je jasné, že pokud bychom je ztratili, tak už je do justice zpátky nedostaneme. Vítám proto přijetí mimořádného opaření ministerstva, díky němuž zůstane většina míst stávajících soudních sociálních pracovníků na další rok zachována. Situaci dále sleduji a zůstávám v kontaktu s představiteli okresních soudů a odbornou veřejností.
Obrázek č.1

Obrázek č.1

+