Ivana Váňová, MBA

senátorka za Novojičínsko, starostka Mořkova
Hero Image

Jak změní nový zákoník práce život rodinám a těhotným

Novela zákoníku práce vstupuje v platnost a zásadně pomáhá rodinám s dětmi. Zde jsou některé z důležitých změn, které přináší novela zákoníku práce.

- lidé s dětmi do devíti let či pečující o blízké budou mít nárok na kratší úvazek, práci na dálku nebo jiný přívětivý způsob uspořádání pracovní doby. Zamítnutí by jim zaměstnavatel musel zdůvodnit;

- zavádí se povinnost rozvrhnout předem pracovní dobu i dohodářům a seznámit je s tímto rozvrhem či jeho změnou nejpozději tři dny před začátkem směny, nedohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jiné lhůtě.

- těhotným ženám či rodičům dětí do jednoho roku nebude možné nařídit přesčasy.

 

V Senátu jsem podpořila doprovodné usnesení, v němž deklarujeme znepokojení nad zhoršující se personální situací v českém zdravotnictví. „Senát žádá Ministerstvo zdravotnictví, aby v přechodném období urychleně začalo činit kroky, které budou řešit dlouhodobě neuspokojivou personální situaci ve zdravotnictví, a žádá Ministerstvo zdravotnictví, aby o těchto krocích průběžně informovalo Výbor pro zdravotnictví,“ stojí v doprovodném usnesení. 

 
Obrázek č.1

Obrázek č.1

+