Ivana Váňová, MBA

senátorka za Novojičínsko, starostka Mořkova
Hero Image

Ve Vítkově jsem si připomněla upálení Jana Zajíce

Poklonila jsem u hrobu studenta a rodáka z Vítkova Jana Zajíce. Student šumperské průmyslovky se před 55 lety upálil na Václavském náměstí v Praze, aby znovu probudil národ. Byl to druhý největší protest proti okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy hned po upálení Jana Palacha.

Jan Zajíc byl v době svého činu studentem. Z historie naší země víme, že to byli mnohokrát právě studenti, kteří byli tou hybnou silou, když se okolní svět v lhostejnosti topil. Byli to studenti, kteří přicházeli s novými podněty, vytvářeli iniciativy a usilovali o změnu k lepšímu. I proto mě velmi těší, že dnes máme příležitost ocenit velmi talentované studenty, kteří již dosáhli velkých úspěchů. Uvědomuji si, že v mladých lidech je naše budoucnost, a velice si jejich práce vážím.

Letos Cenu Jana Zajíce převzali z rukou starosty města Vítkova Jakuba Cihláře Patrik Kocián, žák základní školy v Melči, člen oddílu juda Slezanu Opava, který sbírá ocenění nejen v rámci republiky, ale i v zahraničí. Dále byl oceněn Vojtěch Jakubík z vítkovského gymnázia, který je žákem maturitního ročníku. Úspěšný je v oboru molekulární biologie. Byl součástí týmu mezinárodního týmu Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Ocenění „Nejlepší tým roku 2023“ převzaly vítkovské mažoretky (ALLIS Vítkov), které si přivezly titul mistryň světa.

 
Obrázek č.1

Obrázek č.1

+