Ivana Váňová, MBA

senátorka za Novojičínsko, starostka Mořkova
Hero Image

Věřím, že novela pomůže řešit situaci s nedostatkem zubařů na Novojičínsku

V Senátu jsme dnes odsouhlasili novelu, která má usnadnit zapojení zubních lékařů ze států mimo EU do poskytování péče v Česku. To může zásadně pomoci i vyřešit problém s nedostatkem zubařů na Novojičínsku.

Novela má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Změna nyní míří k podpisu prezidentovi.

Nově by podle novely mohli stomatologové po ověření jejich zubařského vzdělání pracovat pod dohledem zubařů s nejméně pětiletou praxí, kteří mají smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami, případně na pracovištích, které mají akreditaci pro vzdělávání. Tato pracoviště už nyní mohou zaměstnat zahraniční lékaře na šest měsíců kvůli získávání odborné praxe, nově by to ale byly až tři roky, do kdy musí stážista absolvovat aprobační zkoušku.

Novela nesnižuje nároky zákona na odbornou způsobilost zubních lékařů. Podle zákona nyní musejí lékaři ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny, získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku. Loni to podle ministerstva zdravotnictví zvládlo 460 zahraničních lékařů.
Obrázek č.1

Obrázek č.1

+